نلاس در گذر مشکلات اجتماعی

نلاس در گذر مشکلات اجتماعی

نگاهی گذری به نلاس، مشکلات و معضلات چندین و چند ساله را به سادگی آشکار می نماید، سالهاست نلاس ما با مشکلات زیادی از جمله مسائل عمرانی و آبادانی، زیست محیطی، قرهنگی، بیکاری و …دست و پنجه نرم میکند.

اگر سوال شود که مشکلات نلاس چیست تنها جوابی که خواهیم شنید مربوط به مسائل عمران است یا لاقل این مقوله را برجسته ترین مشکل نلاس می دانند، از اینکه از اصلی ترین مشکلات نلاس آبادانی است شکی نیست اما اگر موشکافانه به این قضیه نگاه گردد درمی یابیم که هزاران مشکل ریشه ایی تر در پس این مشکل نهفته است.

بیکاری یکی از آنها است که مادر معضلات اجتماعی و ناهنجاری ها است، اعتیاد، تجاوز، دزدی و حتی نزاع های خیابانی سرمنشای به اسم بیکاری دارند، جوانی که پر از انرژی است در صدد تخلیه آن برمی آید و اگر فضایی برای تخلیه آن مهیا نگردد به ناچار یکی از راههای فرعی پناه می برد.

معضل بیکاری نه تنها به نلاس بلکه به کل کشور برمی گردد، اما چاره چیست؟

جدا از تاثیر دولت در رفع بیکاری جوانان، مردم هر منطقه نیز می توانند در رفع این معضل تاثیر گذار باشند، همین امر است که مکانی را مهاجر پذیر و یا مهاجر گریز می نماید. احداث کارگاههای زود بازده کوچک تولیدی، توجه به کشاورزی و دامداری به صورت مدرن، تولید قطعات صنعتی مصروفه در سطح شهرستان، صنایع دستی و خانگی از طرف سرمایه داران و دیگر اقشار مردم، تنها بخشی از راهکارهای برون رفت از این وضعیت نلاس هستند.

از دیگر مشکلات بزرگ نلاس عدم توسعه یافتگی فرهنگی و یا فکری، در عده ایی محدود از مردم نلاس است، تعرض به حقوق دیگران شامل پارک دوبل و حتی سه بل، عدم رعایت حال همسایگان و همشهریان، دخالت بی جا در امورات دیگران و … تنها بخشی از عوارض این مقوله است. بخشی از این ناهنجاری ها را در پروژه ساماندهی خیابان اصلی روستا شاهد بودیم.
به هرحال، بیرون رفتن از شرایط و مشکلات بزرگ نلاس، نیازمند تلاش و همت همگانی، گذر زمان و تلاش مسئولین است  و در این راستا تک تک افراد جامعه نلاس می بایست خود را مسئول بدانند.

به امید آینده ایی روشن برای نلاس عزیزمان

عبدالله صالحی- عضو شورای اسلامی نلاس- 9/4/97

صفحه نخست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *