‌‎”ھەرەوز” واژە ای نام آشنا برای روستاییان

 

‌‎از سنتهای زیبای روستاییان  شهرهای کردستان، کار دسته جمعی اهالی یک روستا یا به اصطلاح کردی ھمان ھەرەوز  است.

‌‎ این همکاری مردم بعضا در کارهای کشاورزی از قبیل شخم زدن، درو کردن و … و گاهی در کارهای خیر برگزاری مراسمات و حتی ساخت مسجد و یا منازل مسکونی دیده می شد، 

‌‎اما امروزه با توجه صنعتی شدن و جایگذین شدن دستگاههای صنعتی با ادوات کشاورزی سنتی، و … کمتر شاهد این  سنت زیبا هستیم. هرچند هر جا لازم باشد مردم به کمک هم  می آیند و صحنه هایی زیبا خلق می کنند.

‌‎این بار در روستاهای سپیداره و پاشقبران بخش وزینه شهرستان سردشت، شاهد همکاری مردم این روستاها در ساخت  یک پل بودیم که با همان شور و شوق قدیم در آباد کردن روستای خود دست در دست هم همت گماشته اند، مشارکتی که این باور را در نه فقط در اهالی سیپکان، بلکه اهالی منطقه تقویت می کنند که  شهر یا روستای زیبا ساختتی است و این مردم یک منطقه هستند که اگر بخواهند میتوانند واژه خواستن راصرف کنند.

تصویر زیر حضور  بخشدار وزینه در میان مردم خونگرم  است.

2 Comments on “‌‎”ھەرەوز” واژە ای نام آشنا برای روستاییان”

  1. با سلام خدمت شما اقاي صالحي و كليه اعضاي محترم دهياري و شوراهاي اسلامي اين دوره ، واقعأ در اين دوره شاهد تغيرات زيادي در جهت عمران واباداني در نلاس بوديم كه اين دستاورد بزرگ مطمنن حاصل زحمات بخشدار محترم ، شورا ، اعضاي محترم دهياري و خصوصأ مهندس محترم(مهندس هدايت) كه جا دارداز ايشان نام برده شود مي باشد. اجر هـمگي شما با خداست ، دست مريزاد ، به اميد فرداي بهتر براي نلاس . هيرش حمزه

    1. با سلام، تشکر از ابراز لطفتان، بدون شک زحمات تمامی افراد دخیل در آبادانی نلاس با ابراز لطف و خوشحالی همشهریان گرامی جبران خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *